Jak je to se „spánkem“ včel

Mnohdy je uváděno, že se včely na jaře probouzejí. Včely nespí, nemohou se tedy na jaře ani probudit. Kdyby spaly, tak by přes zimu uhynuly. Ani ne tak hladem jako chladem. Včela je plně pohyblivá při vnější teplotě +15 °C a vyšší, avšak při okolní teplotě +6 °C chřadne, ztrácí pohyblivost a při dalším poklesu teploty k nule hyne. Během zimního období je včelstvo neustále ve stavu bdělosti. Spotřebovává cukr v zásobách medu nebo invertázou přepracovaný rafinovaný cukr dodaný včelařem a tím včelstvo společně, jako biologický celek, vytváří teplo. Shromážděné včely v uličkách mezi plásty a zalezlé do prázdných buněk vytvářejí jakýsi kulový chomáč a uprostřed tohoto chomáče udržují teplotu 22 °C, i když jsou venkovní teploty hluboko pod nulou. Tam přebývá včelí matka – královna. Vosková měl z víček na buňkách se zásobami medu nebo cukru padá na podložku a začátkem února ji včelař odebírá a předává k veterinárnímu vyšetření.  Už po zimním slunovratu začíná matka s kladením vajíček, to znamená, že včely musí vytvořit v prostoru plodu teplotu kolem 35 °C. Teprve při jarních venkovních teplotách 10 °C, nebo spíše vyšších a zejména za hřejícího svitu slunce, vylétají na krátký prolet a donášejí do úlu vodu, aby mohly zpracovávat pyl, který je velmi potřeba pro krmení včelího plodu. Včely tedy na rozdíl od jiných živočichů, především savců, ale i některého příbuzného hmyzu (vosa, sršeň) nezalézají do nor a neuléhají k zimnímu spánku.

Ing. Václav Kříž

* Článek vznikl jako reakce na tiskovou zprávu Státní veterinární správy.

Příspěvek byl publikován v rubrice O včelách. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 Responses to Jak je to se „spánkem“ včel

  1. Jiří Ryšavý napsal:

    Protože původní článek J. Dubna je tiskovou zprávou, myslím, že věty jako „Než se včely probudí“ apod. lze chápat v přeneseném smyslu.
    Na druhou stranu je faktem, že SVS je jakousi autoritou, od které čtenář očekává faktickou podloženost. Pak jsou ovšem takovéto výroky pro laickou veřejnost i mnohé začínající včelaře zavádějící.

  2. Hynek napsal:

    A spí včely vlastně přes noc (někdy). A co matka?

    • Ia napsal:

      Ne, včely nikdy nespí. Přes noc v létě většinou zpracovávají medné zásoby, i proto se tak brzy upracují. V zimě hybernují, ale třením křídel musí vytvářet teplo, aby neuhynuly…

  3. Willkosimonak napsal:

    To by aj mna zaujimalo ze ci spia v noci vcely

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *