Fumigátor GLOBAL 2015 – vylepšení funkce

Vážení, protože řada z Vás je již majiteli výše uvedeného fumigátoru, který Vám usnadňuje a zrychluje práci, dovolím si malé zamyšlení a doporučení úpravy.

Po druhé sezóně využívání fumigátoru GLOBAL 2015 jsem se odhodlal k úpravě, která mi přinesla řadu výhod proti zakoupenému provedení. Z pohledu technika mi vadilo to, že „kouř s léčivem“ při aplikaci přes otevřené „očko“ se v nástavku šíří sice dostatečně, ale pouze mezerou mezi rámečky a stěnou úlu (u „teplé stavby“ o něco hůře). Navíc pracujeme z čela úlů, což může být na některých včelnicích problém… Zkoušel jsem použít fumigátor zezadu  otvorem v úlovém dnu (otvor pro aplikaci aerosolu) – výhodou je práce zezadu, ale foukání kouře proti uzavřenému česnu „kouř“ neusměrňuje tam, kde ho potřebujeme – tedy mezi rámečky nahoru. Mám prosklený pozorovací nástavek, kde je možné „kouř“ dobře sledovat.

!! Pro lepší přehlednost jsou fotky pořízené nikoliv s úlovým dnem, ale s prázdným nástavkem.

Vznikl tedy prototyp nástavce, který řeší několik problémů najednou a výhoda je jednoznačná (mimo výhody fumigátoru jako takového) – práce zezadu, pouze otvorem pro aerosol. Šíření „kouře“ je jednoznačně rovnoměrné po celé ploše úlu, teplý vzduch nejen že je poháněn ventilátorem, ale sám stoupá mezi rámky vzhůru a včely „kouř“ vlastní ventilací ještě umocňují……

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiál:

  • Měděná „topenářská trubka“ Ø20 mm / 300 mm s vrtanými otvory Ø 4 mm v ose a cca ± 30° vpravo i vlevo – vyhovující je 8 až 10 otvorů
  • Měděné „topenářské hrdlo“ Ø22 mm – letováno k trubce
  • Měděná „topenářská zátka“ Ø 20 mm – letováno k trubce

Je zřejmé, že stejnou službu jako měděné trubky by nám udělala „plastová vodovodní instalační trubka“. Pro mě bylo na prototyp jednodušší využití mědi.

Závěrem:  z mého pohledu technika i „včelaře – nováčka“ je jasné, že FUMIGÁTOR je plně funkční zařízení. Jasně to ukazuje nástavek s „pozorovacím okénkem“. V původním provedení výrobce je jen nutné zachovat odstup aplikační trubky alespoň 10 mm od rámečků v nástavku (není podstatné, zda jde o teplou nebo studenou stavbu). Do vyhoření knotu s léčivem je prostor nástavků dokonale a celkově zakouřen ( to každý vidí na vlastní oči, každá netěsnost v celé výšce úlů je zřetelně „označena kouřem“). Chování včelího chomáče ventilaci kouře ještě umocňuje.

Najde se jistě i řada odpůrců fumigátoru s odůvodněním, že nejde o „certifikovanou metodu“. Není potřeba jakýkoliv názor vnucovat, právo rozhodnutí má vždy majitel včelstev. Pokud ale do stejného úlu dáme knot s léčivem „certifikovaně zavěšený na Ω drátku“ mezi rámečky, zakouření se šíří velmi pomalu – teplem pouze nahoru, ventilaci zajišťuje pouze včelí chomáč a průhledem do nástavků je zřejmé, že velmi nerovnoměrně…  Přesto zřejmě v dostačujícím rozsahu, protože jde o doporučené použití léčiva.

Autor: Milan Veselý

Příspěvek byl publikován v rubrice O včelách. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *