Základní organizace Českého svazu včelařů v Českých Budějovicích je registrovanou organizační složkou Českého svazu včelařů pod evidenčním číslem 2 07 05.
Organizované včelaření v Českých Budějovicích a okolí má již 150letou historii , bohatou na úspěchy, ale někdy i na neúspěchy v činnosti včelařů. Vždy se mezi našimi včelaři našlo dost těch, kteří svou aktivní účastí a často i velmi náročnou prací bez nároků na odměny přispívali ke zdaru včelaření všech členů v organizaci. Zejména v posledních letech, kdy bylo území silně ohroženo šířením varoázy z nedalekých sousedních států, bylo vykonáno mnoho užitečné práce k udržení velmi dobrého zdravotního stavu včelstev. Mnoho úspěšné práce bylo vykonáno ke zlepšení a udržení čistého chovu kraňské včely. Přes značný úbytek zájmu o včelaření v posledních 10 letech je stále v obvodu ZO ČSV dostatek včel nejen pro získání medu a ostatních včelích produktů, ale i pro udržení ekologicky příznivého prostředí, kterým se zejména jižní Čechy velmi výrazně vyznačují.
Výbor ZO českobudějovických včelařů pravidelně organizuje:
- vydávání Informačních zpravodajů (zpravidla 3× ročně)
- odborné včelařské přednášky
- zajištění hromadného vyšetření vzorků zimní měli
- povinné únorové hlášení hromadně pro všechna včelstva na území města
- kontakt s pracovníky Krajské veterinární správy
- chovatelské dny každoročně (zpravidla v květnu)
- každoroční nákup nejméně 3 (obvykle 5) inseminovaných matek pro zvalitnění chovu
- účast včelařské mládeže v soutěži „Zlatá včela“
- spoluúčast na včelařském stánku na celostátní výstavě HOBBY
- spoluúčast na včelařské expozici na celostátní výstavě Země živitelka
- organizace výplaty příspěvků a dotací
a další činnosti, které mohou aktuálně všem včelařům přispět. Patří mezi ně i individuální působení včelařských důvěrníků a ostatních zkušených včelařů radou a pomocí. Spolupracuje a podílí se na akcích Okresního výboru ČSV.
Význam včelařství pro přírodu i člověka – rozhlasový pořad Přímá linka z 28.2.2012 – hostem byl místopředseda naší ZO Ing. Aleš Křenek
V současné době provádí ZO ještě monitorování a potlačování (profylaxe, příp. léčení) nejčastějších včelích onemocnění (Varroa destruktor, Paenibacillus larvae, Nosema apis) v rámci celého obvodu, ve spolupráci s KVS.