Překvapivá zkušenost s medem

Zprávy o zázračných všelécích s pronikavými účinky takřka na cokoliv obvykle neberu příliš vážně. Zvláště pak když jsou uvozeny formulkou typu „známý známého vstal z mrtvých po spolknutí kořene mandragory…“

Když mi však asi před rokem vyprávěl strýc, dlouholetý včelař, o tom, jak úspěšně léčil medem rozsáhlé pohmožděniny mojí babičky, které už před lety minula osmdesátka, zpozorněl jsem. Zaručené všehoje totiž obvykle nejsou podpořeny osobní zkušeností, nepočítám-li placené herce v reklamě. Rozhodl jsem se tedy porušit všechny mírové konvence a přistoupil k testování na lidech. Jako správný průkopník nejdříve na sobě.

Protože si občas zacvičím, uhnal jsem si před časem nataženou šlachu v lokti. Nebylo to nic hrozného, takže jsem si dal pár dní pohov s tím, že to přejde samo. Za týden už se zdálo být všechno v pořádku a tak jsem si šel znovu protáhnou tělo. Po několika cvicích jsem zjistil, že šlacha bolí jako čert a že je to mnohem horší, než před týdnem. Teprve tehdy jsem si vzpomněl na medovou terapii svého strýce a na bolavou šlachu přilepil polštářkovou náplast, kterou jsem řádně naimpregnoval květovým medem. Ještě asi 2x jsem ji vyměnil za novou a po třech dnech jsem opatrně zkusil loket namáhat. Nakonec jsem zacvičil obvyklou sestavu a konstatoval, že šlacha je v pořádku.

Před několika dny přišla moje přítelkyně domů s bolavou rukou. Upadla na zákeřně neklouzavém povrchu chodby a bolestivě si narazila rameno. Tentokrát jsem použil polštářek ze skládané gázy, který jsem hojně namazal pastovaným medem. Ten se mi zdá být pro tento účel vhodnější, protože tolik nestéká a nehrozí tak polepení všeho v dosahu. Převázaný obklad jsem druhý den vyměnil a třetí už bylo po bolesti.

Ještě překvapený rychlostí účinků jsem věc konzultoval se vstřícnou lékárnicí, která mínila, že se v podstatě jedná o enzymoterapii, která je podstatou některých komerčně vyráběných léků. Enzymy obsažené v medu zřejmě pomáhají rozkládat krevní sraženiny a myslím, že svůj podíl má i přímá výživa jednoduchými cukry. Kdo ví, hlavně že to funguje.

Ještě jsem neměl příležitost vyzkoušet léčbu např. na řezných ranách, ale nechystám se kvůli tomu cíleně mrzačit. Obracím se proto na laskavého čtenáře, který snad sdělí svoji zkušenost v diskuzi pod článkem.

Domnívám se, že med nejen urychlí hojení, ale v důsledku budou i následné jizvy méně patrné. V neposlední řadě med mezi ránou a obvazem zabrání stržení stroupku při převazování. Antibakteriální vlastnosti pak budou dobrou prevencí před zánětem.

Pozor ale na otevřené rány, tam med nepatří.

J. Ryšavý

Příspěvek byl publikován v rubrice O včelách. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *